Sedmý díl populárního Buděj(ovi)ckého městopisu fotografa Milana Bindera a historika Daniela Kováře, který vyšel na sklonku loňského roku, se tentokrát věnuje českobudějovické čtvrti s názvem Pětidomí. Nečekaný ohlas ze strany čtenářů a okamžité vyprodání první části nákladu publikace byl příjemným překvapením i pro autory samotné a vzbudil mimo jiné zájem také o předchozí tituly tohoto nakladatelství.
Možná jste si tak jako řada jiných mysleli, že Pětidomí je součástí Suchého Vrbného, ke kterému urbanisticky přiléhá, zatímco od Českých Budějovic, k nimž náleží územně, je tato periferní oblast oddělená železniční tratí. V knize vám to potvrdí nejen textové doklady, ale i historické a současné fotografie, letecké snímky, mapky, plánky, kresby apod. Hned v úvodu se autoři vracejí k tomu, co bylo kdysi na místě dnešního Pětidomí, do doby první republiky, do válečných i poválečných let či dopadů bombardování. Byla jsem překvapená, kolik zajímavostí tahle nepříliš rozsáhlá enkláva vlastně skýtá. Z textů, dokumentárních i srovnávacích fotografií se dozvíte faktografické údaje o někdejší cihelně, místních rybnících, sušírně stromové kůry, Slaměném dvoře, historii železniční lávky, cikánském táboře a desítkách dalších výjimečných objektů. Své místo na stránkách našly i zdejší firmy a podniky, osobnosti z této čtvrti a samozřejmě nechybí ani galerie vyhlášených pětidomských hospod.
„Na této publikaci jsme pracovali s Danielem, který je mimochodem rodák z Pětidomí, zhruba dva roky a faktem je, že její vydání podnítilo ve čtenářské obci zájem i o předchozí knihy z této edice. Těch bylo zatím šest – Okresní dům, Zátkova reálka, Českobudějovická teplárna, Palackého náměstí, Kapličky, sochy a křížky. Mimo edici vyšla velká kniha o Hotelu Budweis a někdejším mlýně, která vyšla v omezené číslované sérii a prodávala se pouze ve jmenovaném hotelu. Teprve nyní ji budeme vydávat ve standardním provedení, takže si čtenáři budou moci doplnit tuto sérii. Dalším námětem v pořadí této speciální řady bude českobudějovická tabáčka. A jako téma pro další velkou fotografickou knihu jsme zvolili Vojtěcha Lannu,“ konstatuje Milan Binder.
I v dalších jeho plánech figuruje pochopitelně jeho milované město a už připravený název České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka dává tušit, že půjde o příběhy a historky k různým objektům a zajímavostem v ulicích krajské metropole. Těchto povídání, která v průběhu let prošla internetovou Budějckou drbnou, bude v knize rovná stovka plus pět bonusových témat, která nejsou tak úplně z budějovického prostředí.
O tom všem beseduje se zájemci Milan Binder každé první pondělí v měsíci od 18 hodin na palubě lodi Vlnna, která kotví na Slepém rameni, a každé druhé pondělí v měsíci ve stejném čase ve Špalíčku U Hocha, u Dlouhého mostu. V létě pak se můžeme těšit na výstavu velkých fotografií zčásti na dlažbě a zčásti na dvou plakátových věžích na náměstí Přemysla Otakara II., které je také ústředním motivem této prezentace, připravované v součinnosti s Jihočeským muzeem. Současně poběží i výstavní expozice na čtyřech panelových věžích, věnovaná výtvarníkům a příhodně nazvaná Perem, štětcem, uhlem.
„Velkému zájmu se těšila zimní výstava v radniční výstavní síni nazvaná Voda - téma bez břehů, kterou doplňovaly i trojrozměrné exponáty a s níž mi pomáhal Tomáš Hobizal. A vybrané fotografie tvoří také obsah velkého nástěnného kalendáře pro letošní rok. I v tomto směru pak hodláme letos na sklonku roku pokračovat, a to výstavní expozicí Voda v krajině jižních Čech, s přesahem do dalšího roku. Ani zdaleka však nejsou témata, které samo město nabízí, vyčerpána, takže se ani v budoucnu rozhodně nudit nebudeme,“ uzavírá budějovický pábitel Milan Binder stručný výčet nejbližších pracovních plánů.
Hanka Hosnedlová
Žádné komentáře:
Okomentovat