pondělí 23. června 2025

Tradice Zeyerových Vodňan pokračuje

Ani letos nevynechala knihovna Gelasta Vodňanského předprázdninový literární festival s názvem Zeyerovy Vodňany, který byl v minulosti založen s cílem aktuálně přiblížit literaturu širší veřejnosti. Mimo jiné také umožnit setkání českých spisovatelů, zejména pak jihočeských, tak jak to kdysi na počátku tohoto kulturního projektu plánoval jeho spoluzakladatel – Jan Bauer, autor s rekordem největšího počtu vydaných knih a letošní jubilující osmdesátník. 
Tento ročník byl v pořadí už dvacátý sedmý a nabídl stejně jako v loňském roce široké spektrum akcí s literaturou a knihami spojených, jehož startovním dnem bylo již pondělí 16.června a trvajícím až do závěru pátečního dne. Zkrátka nepřišla ani široká vodňanská veřejnost, školáci a studenti, ani spisovatelé samotní, kteří v této souvislosti oceňují vedle příležitosti živě prezentovat svou tvorbu také možnost přátelského setkání s literárními kolegy.
Stejně jako v loňském roce se pozvaní literáti sešli v Kavárně U Lípy, kde po srdečném přivítání zastupující ředitelkou knihovny Lucií Duškovou nad šálkem kávy nebo čaje zahájili svůj účastnický den ve znamení Zeyerových Vodňan. 

Tentokrát se na startu sešlo dvanáct ze třinácti oslovených spisovatelů, vesměs mladších ročníků, z různých míst jihočeského kraje a z Prahy. Jihočeský klub Obce spisovatelů, který býval také partnerem pořadatelské knihovny, reprezentovali jako v dlouhé řadě předchozích ročníků František Niedl a Hanka Hosnedlová z Českých Budějovic a také úspěšná autorka objevných místopisných publikací Jaroslava Pixová z Putimi. K českobudějovickým autorům patřil i Jaromír Jindra a František Mrvík, z daleka nebyl ani Antonín Sekyrka z Hluboké nad Vltavou. Dále pak Petra Hejtmánková ze Strakonic, David Jan Žák z Husince, Josef Pecka ze Šumavy a čtveřice pražských spisovatelů – Františka Vrbenská, Hana Dolejší, Ivana Peroutková a Tomáš Končický.

Stěžejním bodem programu byly pak jako každý rok besedy spisovatelů na základní škole a gymnáziu, v mateřské škole a v Centru sociální pomoci, kde si autoři otestovali zájem a přízeň tamější čtenářské obce. 
Výlet po dobrém obědě a ve skvělém počasí přivedl spisovatele na zříceninu hradu Helfenburk, kde ocenili mimo jiné úspěšnou snahu památkářů a příznivců této historické památky zachovat co největší část bývalého hradu pro budoucí generace. K chuti pak přišlo připravené občerstvení v budově knihovny a malý odpočinek před hlavním večerním programem, kterým bylo předávání cen Vodňanského trojlístku z dílny Karla Burdy, který vystřídal již v několika předchozích ročnících dlouhou řadu pamětních Zeyerových hrnků.
Příjemné večerní posezení na Dvorku U Koníčka s účastí veřejnosti doprovázela kapela Diax Akustik a moderátor Jiří Líkař. První ocenění, a to za nejpůjčovanější knihu, následované čtením úryvku z vyhodnoceného titulu - příběhů o Valentýnce, putovalo do rukou spisovatelky Ivany Peroutkové. Za oddělení dospělé literatury byl vybrán Jaromír Jindra za knihu Láska až za hrob z cyklu Zločiny dvorního rady. A dětská literatura měla pak svého vítěze v osobě Davida Jana Žáka, za inspirativní knihu Kdo krade sny. Následně se rozproudila diskuse s kulisou hudby v podání zmíněné hudební sestavy až do desáté hodiny večerní, kdy byla akce zakončena s přáním stejné úspěšnosti i pro rok následující. 
Ještě před úplným závěrem popisu letošního literárního festivalu bych chtěla zmínit úžasnou vlídnost, pozornost a ochotu personálu knihovny i dalších průvodců akce, stejně jako obětavost a vstřícnost Jiřího Janouška, který se vlastně už také zařadil mezi nadějné mladé autory a o jehož úspěšnosti nepochybuji.
                                                                                                    Hanka Hosnedlová



Žádné komentáře:

Okomentovat

Nejčtenější články: